Viena no galvenajām problēmām darbā ar attēliem ir tā faila lielums. Ne ģeometriskais attēla izmērs, bet faila lielums megabaitos (MegaBytes).
Problēmu piemēri:
- Nevar nosūtīt attēlus pa e- pastu nosūtāmā faila lieluma ierobežojumu dēļ.
- Prezentācijas vai dokumenta ar attēliem faila lielums pārsniedz saprātīgu izmēru. Šādu failu grūti atvērt, demonstrēt, nevar nosūtīt vai publicēt.
- Tīmekļa vietnes lapa, attēlu galerija ļoti lēni darbojas, veras vaļā, ielādējas. Šajā gadījumā tiek nelietderīgi arī aizņemta servervieta, kas parasti ir ierobežota.
Biežāk izmanto rastra attēlus- fotogrāfijas, kolāžas.
Ne vienmēr ir svarīga attēla kvalitāte!
Rastra (Bitmap) attēla galvenās mērvienības:
- Izšķirtspēja. Digitālie attēli sastāv no punktiņiem- pikseļiem (Pixels). Jo vairāk attēlā digitālo pikseļu, jo attēls kvalitatīvāks. Arī digitālo kameru (telefons, fotoaparāts) kvalitāti nosacīti var noteikt megapikseļos (1 megapikselis = 1000000 pikseļu). Kameras uztverošo pikseļu daudzums nosaka iegūtā faila lielumu un kvalitāti. Jo vairāk, jo kvalitatīvāk, jo lielāks iegūtā attēla faila lielums.
Attēla izšķirtspēju mēra pikseļu daudzumā uz vienu garuma collu- ppi (Points per Inch) vai izvades ierīcēm (monitoriem, printeriem) dpi (Dots per Inch).
Piemēram, ja sagatavo attēlu publicēšanai tīmeklī, nav liela nozīme panākt maksimālo attēla kvalitāti, jo Windows datoru tipiskā ekrānu izšķirtspēja ir tikai 96 dpi. tas pats attiecas uz projicētiem attēliem. - Faila lielums. Jo labāka izšķirtspēja, jo kvalitatīvāks attēls, jo vairāk vietas tas aizņem datora failu sistēmā, jo ilgāk tas tiek sūtīts un saņemts.
- Ģeometriskais izmērs. Mēra pikseļos. Mērvienībās izteikts redzamais attēla izmērs uz monitora ir tieši atkarīgs no tā izšķirtspējas.
- Faila tips– paplašinājums.
- JPG, JPEG- parastā digitālā fotogrāfija. Plaši lietots. Izmantojams Microsoft Office, tīmekļa lapās, portālos, izdrukai.
- PNG- pārsvarā lieto tīmekļa vietnēs un portālos. Iespējams attēla daļas caurspīdīgums.
- GIF- izmanto tīmekļa vietnēs ikonām un citiem ilustratīviem nolūkiem. Parasti satur tikai 256 iespējamās krāsas. Iespējami animēti attēli.
- TIFF, BMP- lieli faili, nav lietderīgi izmantot tīmeklī.
- RAW- neapstrādāti faili, bez saspiešanas. Ļoti lieli failu izmēri.
Otrs grafikas veids ir vektorgrafika (Vector). Tie ir programmās zīmēti attēli, plakāti, diagrammas, blokshēmas.